בלוג
20/10/2021 / מאת: micha
תוספות בניה לבתים פרטיים ודירות

אמנם גם בנייה הינה הוצאה אך היא נחשבת כהשקעה בטוחה יותר בשטח הביתי והמוכר לכם ולכן גם הכדאיות הגדולה.

על כן, מומלץ לחשוב על תוספות בניה קלה ולהנות מההרחבה לצרכים האישיים שלכם ושל בני משפחתכם, שלא לדבר על ערך הדירה שעולה אוטומטית כשאתם משקיעים בשיפוץ והרחבה שלו.
עם זאת, בעקבות העלויות הגבוהות על תוספות בניה, כדאי לחשוב כיצד נתין לחסוך בהוצאות הגבוהות ומחירים של כל שיפוץ ושינוי- וזאת על ידי תוספות בניה קלה. בניה קלה לא תמיד מאושרת בקלות על ידי הוועדות לבחינת תוספות בניה והרשות המקומית שלכם, אך ניתן לבצע את השיפוץ כך שיראה כשטח מגורים קונבנציונלי כך שכן תוכלו לקבל את האישור המיוחל ולחסוך מעצמכם בעיות רבות.

איך לעשות זאת?

בשביל קבלת אישור לביצוע תוספות בניה, יש צורך בפנייה לאדריכל המבצע של תכנון בניית בית פרטי שבבעלותכם או הדירה. כשיש בידיכם את רישומי תכנון הבנייה, תוכלו גם לבקש ולקבל תא שאר המסמכים הדרושים כמו אישור של מהנדס הבניין, הוכחת הבעלות שלכם על הנכס עם פרטיכם, רישום מפורט של חומרי הגלם עימם השתמשו בבניה המידות והחישובים של גדלי כל השטחים וחללי הבית ועוד.

 

בעת בניית בית פרטי, חשוב להבין כי כל תוספת ושיפור הנכס תורמים לטיב וערך הנכס באם תרצו למכור אותו בעתיד. כמו כן, כל הרחבה של תוספות בניה שונות יוכלו לתרום למקום נוסף למגורים של ילדים ונכדים לעתיד, חללי עבודה מהבית, חדר אירוח משחקים וכדומה, כך שהבית שלכם מקבל ומעניק את כל התנאים הנוחים שקיימים לכל צורך.

תוספות בנייה מיועדות בדרך כלל לבעלי בתים פרטיים או בעלי דירות אשר מעוניינים להגדיל את שטח המחייה שלהם בביתם, כאשר הרחבה שכזו דורשת אישור של היתר בנייה מהרשות המקומית של איזור מגוריהם של בעלי הבית, בצירוף מסמכים ואישורים בירוקרטיים שונים לפי דרישת הרשויות.

תוספת בנייה של חדר

כשמדובר בתוספות בנייה, בין אם בניית בית פרטי או לדירה, הרשות המקומית של עיר מגוריו של בעלי הבית חייבת לאשר את הנושא ללא עוררין. תוספת חדר יכולה לשמש למגוון מטרות, בין אם תוספות בניה של חדר שינה, חדר ממ״ד, סגירה של מרפסת, תוספות בניה קלה למרפסת קיימת או הוספת חדר כביסה ושירות, יש צורך בבחינת הבקשה וזה בהחלט לא חוקי לבנות ללא התהליך הבירוקרטי, כאשר ישנם מספר קריטריונים שעל בעל הדירה לעבור לפני קבלת האישורים המתאימים, ביניהם:

תכנית בניין עיר (או תב״ע)

התב״ע אמורה להיות עדכנית למבנה המגורים ותנאי הבנייה כאשר יש לבחון את תנאי קבלת האישורים המתאימים לתוספות בנייה מכל סוג שהוא. לעיתים, בעת רכישת הדירה כבר יש רישום בטאבו שהבעלים הקודמים אכן קיבלו בעבר את האישור ולכן זה עשוי לחסוך את ההליך הבירוקרטי הארוך ואת העלויות הכרוכות בו.

שטח שירות

שטח זה אינו מוגדר כשטח מגורים אלא שמדובר בתוספות בנייה של חלל המיועד לשמש כחדר כביסה, מחסן, חניה או מרתף וכדומה.

חדר ממ״ד

לכל בית מגיעה תוספות בנייה המשמשות להגדרה של חדר ממ״ד, גם אם זה אינו רשום בטאבו. עם זאת יש לקבל את האישור והתיעוד לכך דרך הרשות המקומית בכדי לא להיות מופתעים מקנסות מיותרים. שטח זה אינו אמור להיות מנוצל למחייה ומגורים. בניית ממ"ד היא רק למקרה הצורך ויכולה להיות גם בשטח שמחוץ לדירה, בתוך בניין או שטח חיצוני בעת תכנון בניית בית פרטי.

זכויות בנייה

לעיתים ישנן זכויות בנייה נוספות ורשומות כבר מראש בעת רכישת הבית על ידי בעלי הדירה מבעליו הקודמים, אם כן יש להבין כי לא כל השטח של הבית נוצל במלואו ויש ברשותכם כבר אישור מוכן לתוספות בניה. ניתן לנצל אותן בשלב מאוחר יותר ולאו דווקא במעמד הקנייה. לעומת זאת ניתן לחשב את עלויות תוספות בניה אלו בלקיחת משכנתא לבניית בית פרטי.

תוספות בניה קלה

כשמדובר בתוספות בניה, זה נעשה במטרה לשדרג את חיי בעלי הבית והרחבת שטח המחייה והנוחיות על ידי בניית שטח נוסף לשטח הבנוי והקיים, בין אם זה לחדר מגורים או מקום אחסון.

אם ברשותך כבר בית שנמצא בבעלותך, כדאי לחשוב בעת הרחבת המשפחה כיצד לייעל ולנצל את כל חללי הבית ולאו דווקא לחושב על מעבר דירה, כאשר החיפוש כשלעצמו ארוך ומייגע מאוד, שלא לדבר על העלויות היקרות הכרוכות במעבר.

לצפייה במאמר הבא
30/11/2021 / מאת: micha
בניה מתקדמת – הדרך לסטנדרט גבוה יותר של בניה
צור איתנו קשר

פרטים ליצירת קשר