בלוג
09/09/2021 / מאת: micha
רכוש משותף בבניין - דיירים חכמים

לאלה מאיתנו המתגוררים בבתים פרטיים, המונח "רכוש משותף" לא מסביר הרבה וגם לא רלוונטי, אך למי שמחזיק בדירה בבניין משותף, חייב להכיר את המונח הזה ולהבין את זכויותיו וחובותיו כדייר.

הגדרת "רכוש משותף" חשובה לכם, לא רק על מנת לדעת מהו חלקכם באותו הרכוש, אלא גם לדעת מהו החלק היחסי שלכם בתשלומים השוטפים (תחזוקה, ניקיון וכו').

מהו אם כן "רכוש משותף" וכיצד משפיע על הכיס שלכם?

"רכוש משותף" מתייחס לרכוש הנמצא בבניין מגורים משותף וכולל את כל מה שמעבר לדירות הפרטיות של הדיירים בבניין, כמו: הרצפה/ קרקע, גג הבניין, הקירות, הלובי, מעליות, מקלט, מערכת הסקה, מים וכל דבר נוסף שמעבר לדירות הפרטיות. כל אלו מהווים רכוש משותף לכל הדיירים, קרי, לכל אחד מהדיירים ישנו חלק בכלל הרכוש המשותף, כאשר חלקו של כל אחד נקבע בהתאם לשטח הדירה שבבעלותו. (נדגיש כי "רכוש משותף" בבניין כולל גם את דירות העסקים שבו כמו- עו"ד, קוסמטיקאית, פסיכולוג וכדומה).

רכוש משותף עפ"י חוק

"רכוש משותף" מוגדר בחוק ככזה הכולל את כל מה שאינו דירה פרטית ואינו רשום כדירה פרטית.

"רכוש משותף" הוא רכוש המשותף לכל דיירי הבניין (כשמו כן הוא) ומיועד לשמש את כל בעלי הדירות ללא יוצא מהכלל. בחקיקתו, קבע המחוקק כי "רכוש משותף" יכול לעתים להיות בשטחה של דירה בבניין אך הדייר אשר אצלו נמצא ה"רכוש המשותף" אינו יכול למנוע / להפסיק את חלקם של שאר הדיירים בבעלותם על הרכוש.

מקרים מיוחדים ל"רכוש משותף"

על מנת להימנע מ"תחומים אפורים" השאירה המדינה לביהמ"ש את הדיון למקרים מסויימים בנושא -רכוש משותף או פרטי.

צימוד "רכוש משותף" לאחת מדירות הבניין יכול להתקיים בתנאי שהסכימו עליו כלל בעלי הדירות, כמו למשל גג הבניין, גינה, חנייה וכו', לעומתם, ישנם חלקים ואזורים שונים במתחם הבניין אותם לא ניתן להצמיד לדירה, כמו למשל: מקלטים, מעליות, לובי.

לעומת אלו, היה ובמצבים מסויים מעוניין בעל דירה אליה הוצמד "רכוש משותף", להעביר את אותו הרכוש לבעלים אחרים בבניין, קרי לדירה אחרת, אין הוא חייב לקבל את הסכמתם של כל בעלי הדירות.

היה וחלק מסוים מ"הרכוש המשותף" הוצמד לאחת הדירות בהסכמת כלל המעורבים, אזיי אותו "רכוש משותף, חדל להיות משותף.

כיצד מחשבים את גודלו של ה"רכוש המשותף"?

כפי שנאמר – לכל בעלי הדירות בבניין, בעלות משותפת על ה"רכוש המשותף", אך מהו חלקה של כל דירה בנפרד, ב"רכוש המשותף"? כאשר אנו נדרשים לחשב את חלקם של בעלי הדירות בבניין ב"רכוש המשותף", נתייחס לגודל הדירה ביחס לדירות האחרות, למשל בניין בן 4 קומות ובו דירות של 100 מ"ר ודירות של 200 מ"ר: במצב שכזה, יזכו בעלי הדירות הגדולותבאחוז גדול יותר מסך הרכוש המשותף, לעומת הדירות הקטנות יותר. כך גם מחושבת ההשתתפות של בעלי הדירות בתפעול ותיחזוק הרכוש המשותף, בעלי הדירות הגדולות יותר, אשר בעלותן ברכוש המשותף גדולה יותר מן הדירות הקטנות, ייקחו חלק גדול יותר בהוצאות התחזוקה השוטפות.  

מהי בדיקת רכוש משותף?

בדיקת רכוש משותף היא למעשה הליך במהלכו מבצעים בחינה יסודית של כלל החללים המשותפים בבניין (כמפורטים למעלה)

בדיקה זו הינה הליך מסורבל ולרוב גם די ארוך, שכן היא מותנית בהסכמה מצד כל הדיירים בבניין, בניגוד לבדק בית עבור בית או דירה, בהם ההתנהלות היא בין רוכש הנדל"ן לחברת הבדק בלבד. לתשומת לבכם, בדק בית לרכוש משותף, הוא לא פחות חשוב וחיוני מאשר לנכס בבעלות יחיד, שכן כל ליקוי בנייה או בלאי ברכוש המשותף, משפיע על קבוצת דיירים גדולה ולא על משפחה יחידה. 

לעיתים תכופות,בדיקת רכוש משותף עוד טרום שלב האכלוס, יכולה לחסוך הוצאות עתידיות בסך עשרות אלפי שקלים לדיירי הבניין, עבור החללים והציוד המשותף ועל כן, יש לשקולה בכובד ראש.

לצפייה במאמר הבא
20/10/2021 / מאת: micha
תוספות בניה לבתים פרטיים ודירות
צור איתנו קשר

פרטים ליצירת קשר