בלוג
30/11/2021 / מאת: micha
חומרי איטום מתקדמים

חומרי איטום מקלחת

עוד נקודה רגישה, הפעם בתוך הבית, הינה מקום בו זורמים מים רבים: המקלחת. חומרי איטום מקלחת תפקידם לוודא שהמים זורמים מן המקלחת או האמבטיה רק אל צינורות הניקוז המיועדים לכך, ולא דולפים אל הרצפה או דרך לקירות ומשם זורמים אל התשתית הפנימית של הבית ופוגעים בה.

בהקשר זה, נדרש איטום היקפי לאמבטיה, וכן סביב הצנרת המובילה אל המקלחת, וכן זו המוליכה את המים ממנה למערכת הביוב והניקוז של הבית. בהקשר זה, גם השירותים בבית נכנסים לקטגוריה רגישה זו.

בכלל, כל צנרת המים בבית חייבת באיטום משלה, כאשר פיצוצי מים וצנרת בתוך הקירות הם ממפגעי האיטום הנפוצים, הגורמים לבעיות רטיבות וכתמי רטיבות על קירות בתים באופן תדיר בבתים רבים.

מיקרוטופינג

אחרי שנגענו בגג, בחלונות, במקלחת ובשירותים, מה בנוגע לרצפה? ובכן, גם כאן נדרש איטום, כאשר אחת השיטות הנפוצות לאיטום רצפתי הינו מיקרטופינג. מהו מיקרוטופינג? ובכן, מדובר בציפוי בטון דק, אשר שמים אותו במריחה או התזה, אשר עוביו בין 3 ל-6 מ"מ.

מיקרוטופינג יכול להיות מעל הרצפה עצמה, אולם בדרך כלל שמים אותו מתחת לריצוף הבית. מטרתו היא איטום דו-כיווני: הן אטימה של כניסת קור, חום ורטיבות מן האדמה שמתחת לבית, והן אטימה של דליפת חום, קרירות ואפילו מים בעת שטיפת רצפת הבית אל יסודות המבנה שמתחתיו.

שאלה של אנרגיה

אז למה כל כך חשוב לאטום את הבית מפני קור, וחום, שלא לדבר על נזקי רטיבות? מעבר לתשובה הברורה מאליה של רצון לשמור על איכות חיים גבוהה ונוחה בתוך הבית תוך הגנה של דייריו מפגעי מזג האוויר, לאיטום הבית ישנה עוד תועלת חשובה אחת – היעילות האנרגטית של הבית.

חימום וקירור של מרחבי מגורים, במיוחד אם הם גדולים, עולה הרבה כסף וצורכת המון אנרגיה חשמלית. ככל שצריכת החשמל עבור חימום וקירור הבית עולה, יש לכך גם מחיר כספי לדיירים, וגם מחיר סביבתי לציבור הכללי.

אחד הדגשים הניתנים כיום בכל הטרנד של בניה ירוקה הינו על איטום נכון ויעיל של הבית, כדי שטביעת הרגל הסביבתית של הבית תהיה נמוכה, צריכת האנרגיה בו תהיה יעילה וטובה, ואיכות החיים בתוך בית שנבנה בבניה ירוקה תהיה גבוהה ונוחה.

לכן שמירה על איטום הבית, כך שקור וחום לא "יברחו" החוצה, תורמת לחיסכון בהוצאות החשמל ולשמירה על סביבה נקיה יותר. איטום נכון ומקצועי של הבית עם חומרי איטום מתקדמים יכול בהחלט לעשות את העבודה הזו, תוך שמירה על איכות חיי הדיירים, בריאותם והיעילות האנרגטית של הבית.

איטום בתים כבר בשלב הבנייה חשוב במיוחד בארצות כמו ישראל, הסובלות משינויי אקלים בולטים בין עונות השנה המתחלפות. איטום לחום ולקור, וכן כנגד רטיבות, הינו הכרח על מנת לשמור על איכות חיים גבוהה בכל בית, ועל בריאות דייריו לאורך ימי השנה בעת החמסין בקיץ והקור בחורף. מדריך לאיטום נכון כבר בשלב הבניה – וגם לאחריו

האקלים הישראלי המזרח-תיכוני מכתיב חיים בצל שינויים גדולים במזג האוויר לפי עונות השנה, עם ימי חמסין מעיקים בקיץ וימי גשם וקור עז בחורף. הדבר נכון באופן כללי לכל אזורי הארץ, אולם באיזורים ספציפיים הוא נכון במיוחד: הקור החודר של הרי ירושלים וצפון רמת הגולן; החום המעיק בקעת הירדן והנגב; הלחות והחום הקיצי של קו החוף של מדינת ישראל.

להבדיל מארצות אירופה, המתמודדות בעיקר עם קור ופחות עם חום, ההתמודדות בישראל עם מזג אוויר משתנה מכתיב, בין היתר, שימוש בחומרי איטום מתקדמים כבר בשלבי הבנייה של בתים ונכסים שונים, על מנת ליצור מלכתחילה תנאי מגורים ושהות טובים בתוכם לאחר אכלוסם.

חומרי איטום מתקדמים אלו יכולים לשמור על הבית מפני קור, חום ורטיבות, וישנם גם חומרי איטום הבאים לידי שימוש בתוך הבית עצמו, בחלקים שונים שלו, כדי לשפר את חווית המגורים בתוכו ולשדרג בו את איכות החיים.

אילו חומרי איטום הינם חובה בכל בית?

אלו הם חומרי האיטום שחייב בכל בית בהנחה שחומרי איטום הינם הכרח, במיוחד בגלל פגעי מזג האוויר בישראל, נדרש כי כבר בשלבי הבנייה של הבית ישתמשו בחומרי איטום מתקדמים נגד קור וחום. הדבר בא לידי ביטוי בשימוש בבלוקים בעלי רכיבי איטום בעת בניית קירות הבית, ולעיתים גם בשימוש בטיח התורם לאיטום הבית נגד קור, חום ורטיבות.

בנוסף, חלק אינטגרלי מאיטום הבית הוא הצביעה שלו – הן החיצונית והן הפנימית. שימוש בצבעים עמידים למים ודוחי מים חשובים למאבק ברטיבות, והדבר נכון גם בצביעה הפנימית של הקירות בבית הנבנה.

מקום רגיש במיוחד לאיטום הינו משקופי החלונות, המועדים לפורענות בכל הקשור לכניסת קור, חום ורטיבות. החיבורים בין המשקוף לקיר צריכים להיעשות מראש באופן מקצועי, וחלק מהעניין הוא שימוש בחומרים ומוצרים כגון סילרים בעת התקנת החלונות בקירות הבית. בדרך כלל תקלות איטום מתגלות קודם כל בקרבת החלונות, ובגלל התקנה לקויה של אטימה לחלונות או למסגרתם.

חומרי איטום לגג

גם הגג, הנמצא ישירות מתחת לשמים, צריך חומרי איטום מתקדמים נגד גשם, רטיבות, חום וקור, כגון צבע, זפת לסוגיה ואפילו יריעות איטום שונות. כמובן שהדבר תלוי בסוג ובמבנה הגג: אסטרטגיות איטום הגג תהיינה שונות בעת גג הכולל שיפוע, לעומת גג שטוח.

כמו כן, איטום הגג תלוי בתשתיות השונות המונחות עליו, כגון מתקנים שונים דוגמת דוד שמש, פאנלים סולאריים, ואפילו מבנים כגון מחסנים וכד'. מתקנים כאלו עלולים לפגוע באיטום הגג.

עוד חשוב לציין כי בניגוד ליתר חלקי הבית, איטום גגות חייב בחידוש ותחזוקה שוטפת לפחות אחת לשנתיים או שלוש. חידוש האיטום ושכבות האיטום על הגג, ניקוי תעלות וצינורות ניקוז עליו והשמה מחדש של חומרי איטום לגג הם פרקטיקה מומלצת לשמירת איכות גבוה של איטום כללי לבית.

לצפייה במאמר הבא
24/05/2019 / מאת: ליאב כספי
פרוייקט מסחרי
מוצלח-second
צור איתנו קשר

פרטים ליצירת קשר