בלוג
30/11/2021 / מאת: micha
בניה מתקדמת – הדרך לסטנדרט גבוה יותר של בניה

בניה מתקדמת – תקני בניה

אחד האתגרים הנוגעים לבניה מתקדמת היא השתלבותם בעולם תקני הבניה, אשר באופן מסורתי מפגרים אחרי ההתפתחויות הטכנולוגיות בענף. תקני הבניה והרישוי מוצאים עצמם בעיכוב משמעותי מאחורי השתלבות הטכנולוגיה בבנייה. לכן לעיתים פתרונות של בניה מתקדמת מתעכבים בגלל תקני בניה שלא התאימו עצמם לאופני הבניה החדשים והחדישים הצצים בשוק.

תקני בניה הינם הרגולציה הבטיחותית וההנדסית המבטיחה את בטיחות המוצר המוגמר של הבנייה, והינה חלק חשוב מכל הליך של תכנון ובנייה עוד בטרם הונחה לבנה אחת על הקרקע. תהליכי תכנון ובנייה בישראל, הידועים לשמצה באריכותם המייגעת, נשענים בין היתר על תקני בניה מיושנים, אשר אינם מותאמים לרוב סוגי הבניה המתקדמת החדשים – והמחוקק נמצא במירוץ נגד עצמו להתאים תקני בניה חדשים לטכנולוגיה המתקדמת במהירות גבוהה יותר.

בניה מתקדמת – העתיד כבר כאן

בניה מתקדמת היא לא משהו מהעתיד, אלא תהליך המתרחש כאן ועכשיו. הפיכת ישראל לאומת הסטארט-אפ לא פסחה גם על ענף הבניה, כאשר כושר ההמצאה הישראלי יחד עם ההתקדמות הטכנולוגית המואצת משפרת כל העת את היכולות של בניה מתקדמת לסוגיה – בחומרי הגלם, בתהליכי הבנייה, בעיצובים, בהתמודדות עם אתגרי בניה, בבידוד ואיטום, ובכלים בהם משתמשים בעת הבניה.

כל אחד מהמרכיבים של בניה מתקדמת עובר שיפור ושכלול לאורך השנים, וכל אחד מהם, בתורו, משפיע על זמינות, איכות ומהירות הבניה בפועל.

התקווה הגדולה היא שבניה מתקדמת תביא פתרונות חדשניים גם למצוקת הבניה, בשוק של קונים בו מחירי הדיור מאמירים בגלל היעדר מספק של היצע. בניה מתקדמת בהחלט יכולה לספק פתרונות בניה מהירים, בלי להתפשר על איכות, ובכך לקצר את משך אספקת מוצרי הבנייה לצרכנים באופן שיגשר על פערי הביקוש וההיצע.

על המדינה במקביל יהיה לגשר על הפער בתקני הבנייה וברגולציה, על מנת להדביק את הפער שבין  ההתפתחות הטכנולוגית לבין המושגים המיושנים לעיתים בחוקי התכנו והבנייה. עוד יהיה עליה להכשיר פקחי בניה, ולהעמיד דור של מהנדסי בניה, הבקיאים ברזי הבנייה המתקדמת – על מנת לספק פיקוח ותכנון איכותיים מספיק להדבקת הביקוש לבניה מתקדמת העולה מן השוק.

בנית בתים היא אמנות של אלפי שנות היסטוריה אנושית, כאשר במשך חלק גדול מן התקופה הזו צורות הבניה לא השתנו. אולם התקדמות הטכנולוגיה ופיתוח ומרי גלם חדשים יוצרים מציאות חדשה גם בענף העתיק הזה – עם צורות של בניה מתקדמת שמהוות סטנדרט חדש בענף הבניה, המשפיע על משך הבניה, איכותה והמפרט הנגיש לבעלי הנכסים החדשים הנבנים בשיטות אלו.

בניית בתים הינה אומנות עתיקת יומין, בעלת היסטוריה של אלפי שנים: מאז יצא האדם מן המערות, הוא שכלל את יכולתו לבנות לו מגורים המגינים עליו מפני איתני הטבע וחיות טורפות, כאשר בניית בתים ונכסים השתכללה ככל שעברו השנים.

מאז בניית הפירמידות, שאופן בנייתן הוא מסתורין השנוי בויכוחים ובמחלוקות בין ההיסטוריונים והארכאולוגים, הטכנולוגיות והטכניקות של בנייה השתכללו מאוד וציר ההתקדמות לבתים ולנכסים המוכרים לנו היום הם פרי של התפתחות טכנולוגית וטכנית ארוכת שנים זו.

אולם במאה השנים האחרונות היו מעט מאוד חידושים בעולם הבנייה, לפחות בהיבט של טכניקות בנייה וטכנולוגיות בניה: בניה קונבנציונלית של בתים כללה, בגדול, בלוקים מסוגים שונים, טיח, שלדת מתכת ברמה כזו או אחרת, יסודות בטון ורכיבים נוספים, כאשר הוואריאציות בין הסוגים השונים של טכניקות בנייה הסתכמו בדרך כלל בשינוי המינון של רכיבים אלו.

בשנים האחרונות ניכר שינוי בעולם זה, המהווה מהפכה של ממש בעולם הבניה, ומשפיע על מוצרי הבניה, משך הבניה, איכותה והמפרט המוגש ללקוחות. האצת ההתפתחות הטכנולוגית, שמצידה יוצרת שימוש בחומרי גלם חדשים וחדישים, יצרה טכניקות מרתקות של בניה מתקדמת, המשנה ללא הכר את ענף הבניה בארץ ובעולם.

בניה מתקדמת או בניה קונבנציונלית– מה עדיף?

בניה קונבנציונלית היא עדיין סוג הבנייה הנפוץ והמוכר ביותר, ואנשים רבים מעדיפים להיצמד למוכר להם. מדובר בדרך כלל בבנייה על בסיס של בטון, אבן / בלוקים ומתכת במינונים שונים ולפי מפרט רצוי, היוצר בסופו של דבר את סוגי הבתים המוכרים לנו מהנוף העירוני והיישובי הרגיל ברוב המקומות.

לבניה קונבנציונלית יש את היתרונות הידועים שלה, אולם יש בה גם לא מעט חסרונות: משך בנייה ארוך יחסית, בעיות איטום ובידוד מחום וקור בחלק מסוגי הבניה הקונבנציונלית, וכמובן היעדר הייחוד או הבידול הסגנוני משאר הבתים הנבנים בשיטה זו.

לעומת בניה קונבנציונלית, יתרונות בניה מתקדמת מציעה חומרי גלם חדשים, טכניקות בניה מהירות ועמידות חדשה לקור, חום ורטיבות. בנוסף, בניה מתקדמת המשולבת בטרנד של בניית בתים חכמים, הפכה את הבתים לעתירי טכנולוגיה מצד אחד, ומצד שני למעוצבים באופן שונה מבתים שנבנו בבניה קונבנציונלית.

יתרונות בניה מתקדמת

אחד היתרונות של בניה מתקדמת הינו ללא ספק מהירות הבניה. בניה מתקדמת, עתירת טכנולוגיה ובאמצעות חומרי גלם קלים יותר לשינוע ולהטמעה בתהליכי הבניה, מקצרת משמעותית על הימשכות תהליכי הבניה ואת משך אספקת מוצרי הבניה ללקוח.

לא פחות חשוב מכך, איכות המוצר המוגמר של בניה מתקדמת הינה גבוהה, ומשתלבת היטב בטרנד של בניה ירוקה המותירה מינימום חותם על הסביבה. בניה מתקדמת הולכת גם יד ביד עם בניית בתים חכמים עתירי טכנולוגיה, ועם עיצובים חדשניים של בתים, משרדים ומתחמים מסחריים המשתמשים בטכניקות של בניה מתקדמת.

בניה מתקדמת משתמשת כאמור גם בשילובים חדשים של חומרי גלם, כולל חומרי גלם סינתטיים חדישים ועמידים. למשל, חלק מתרחב והולך של בניה מתקדמת הינו השימוש בהדפסת תלת מימד של רכיבי בניה, על גבי סוגים שונים של פלסטיק ונייר.

השילוב של מהירות הבניה והאספקה, האיכות הגבוהה של המוצר המוגמר, העיצובים החדשניים והטכנולוגיה המתקדמת הן בתהליכי הבנייה והן כחלק אינטגרלי מהמוצר המוגמר – הופכים את השימוש בבניה מתקדמת לאטרקטיבית במיוחד, וליותר ויותר נפוצה.

לצפייה במאמר הבא
30/11/2021 / מאת: micha
חומרי איטום מתקדמים
צור איתנו קשר

פרטים ליצירת קשר